Hoppa till innehållet

Spelställe · Göteborg

Göteborgs konserthus

Göteborgs konserthus – Konserthus i Göteborg, invigd 1935. Just nu finns inga evenemang listade, men här är allt du behöver veta inför besöket: hur du tar dig dit, var du parkerar, var du kan bo och var du kan äta i närheten.

Inget listat just nu

Om Göteborgs konserthus

Göteborgs konserthus ligger vid Götaplatsens sydvästra del i stadsdelen Lorensberg. Det stod färdigt 1935 och ersatte då det tidigare konserthus på Heden som brunnit ned 1928. Konserthuset är hem för Sveriges nationalorkester Göteborgssymfonikerna och används flitigt till både till klassiska och populärmusikkonserter. Huvudsalongen rymmer nästan 1 400 åhörarplatser.

Källa: Wikipedia (CC BY-SA 4.0)

Hitta hit

🚉 Kollektivtrafik

  • BerzeliigatanSpårvagnshållplats290 m · 5 min promenad
  • ValandSpårvagnshållplats490 m · 8 min promenad
  • KorsvägenSpårvagnshållplats500 m · 8 min promenad
  • KapellplatsenSpårvagnshållplats530 m · 9 min promenad
  • VasaplatsenSpårvagnshållplats570 m · 9 min promenad
  • ScandinaviumSpårvagnshållplats620 m · 10 min promenad

Avstånden mäts fågelvägen från platsen; gångtiderna är uppskattningar. Wikidata (CC0)

🛏️ Hotell nära Göteborgs konserthus

Se priser ↗
Alla 15 hotell nära Göteborgs konserthus →

🛏️ Hotell nära Göteborgs konserthus

Se priser ↗

Fler spelställen i Göteborg

Andra spelställen i Göteborg

Alla evenemang i Göteborg

Göteborgs konserthus: vanliga frågor

Vad händer på Göteborgs konserthus?

Det finns inga kommande evenemang listade på Göteborgs konserthus just nu.

Var ligger Göteborgs konserthus?

Göteborgs konserthus ligger på Göteborg.

Hur stor är Göteborgs konserthus?

Göteborgs konserthus har en kapacitet på cirka 1 400.

Vilken är närmaste station till Göteborgs konserthus?

Närmaste station är Berzeliigatan (Spårvagnshållplats), cirka 290 m från Göteborgs konserthus.

Vilka hotell ligger närmast Göteborgs konserthus?

De närmaste boendena är Elite Park Avenue Hotel (210 m), Scandic Rubinen (370 m) och Hotel Lorensberg (390 m).

När invigdes Göteborgs konserthus?

Göteborgs konserthus invigdes 1935.

Vilka lag eller ensembler har Göteborgs konserthus som hemmaplan?

Göteborgs konserthus är hemmaplan för Göteborgs Symfoniker.